61-638 Poznań

os. Pod Lipami 104/21

Sponsoring a podatki

Sponsoring a podatki

Sponsoring to popularna forma wsparcia finansowego, która przynosi korzyści zarówno sponsorom, jak i sponsorowanym podmiotom. Jest to szczególnie powszechne w sporcie, kulturze, edukacji oraz wydarzeniach charytatywnych. Jednak sponsoring nie jest tylko aktem filantropii – ma również swoje konsekwencje podatkowe, które warto znać.

Czym jest sponsoring?

Sponsoring to umowa, w której jedna strona (sponsor) przekazuje środki finansowe, usługi lub produkty na rzecz drugiej strony (sponsorowanego), w zamian za określone korzyści marketingowe lub wizerunkowe. W praktyce oznacza to, że sponsor może oczekiwać od sponsorowanego promowania jego marki, produktów lub usług, np. poprzez umieszczenie logo sponsora na strojach sportowych, materiałach promocyjnych, czy w trakcie wydarzeń.

Podstawą prawną dla sponsoringu są ogólne przepisy prawa cywilnego, a dokładniej umowa o świadczenie usług, zgodnie z Kodeksem cywilnym (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93, ze zm.). Sponsoring jest różny od darowizny, ponieważ w jego ramach obie strony mają wzajemne zobowiązania i korzyści.

Korzyści z sponsoringu dla przedsiębiorców

Sponsoring to nie tylko sposób na wsparcie społeczności lokalnej, sportowców czy artystów, ale również skuteczne narzędzie marketingowe, które przynosi wymierne korzyści dla przedsiębiorców:

Sponsoring a koszty uzyskania przychodu

Jednym z najważniejszych aspektów sponsoringu z perspektywy podatkowej jest możliwość zaliczenia wydatków na sponsoring do kosztów uzyskania przychodu. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) oraz art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), kosztem uzyskania przychodu są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wydatków wymienionych w art. 16 ustawy o CIT i art. 23 ustawy o PIT.

Wydatki na sponsoring mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że istnieje związek między tymi wydatkami a przychodami firmy. Oznacza to, że sponsoring, który jest częścią strategii marketingowej firmy i ma na celu promocję marki lub produktów, może zostać odliczony od dochodu.

Warunki uznania wydatków na sponsoring za koszty uzyskania przychodu

Aby wydatki na sponsoring mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, muszą spełniać określone warunki:

Podatek VAT a sponsoring

Sponsoring podlega również opodatkowaniu VAT. W przypadku, gdy sponsorowany świadczy na rzecz sponsora usługi promocyjne, są one opodatkowane stawką VAT odpowiednią dla danej usługi. Sponsorowany musi wystawić fakturę VAT, na której wykazana będzie wartość usług świadczonych na rzecz sponsora.

Dla sponsora VAT naliczony z faktury za usługi promocyjne może być odliczony jako podatek naliczony, o ile wydatki te mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą opodatkowaną VAT.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w rozliczaniu wydatków na sponsoring lub chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach optymalizacji podatkowej, mdoFinanse w Poznaniu oferuje kompleksowe usługi księgowe i doradcze. Nasz zespół ekspertów pomoże Ci w prawidłowym rozliczeniu sponsoringu oraz zapewni pełną zgodność z przepisami podatkowymi. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej i skorzystać z naszej pomocy w prowadzeniu działalności gospodarczej.

mdoFinanse

Biuro rachunkowe Poznań mdoFinanse to miejsce, gdzie znajdziesz wsparcie w obszarze rachunkowości i finansów.Moje wieloletnie doświadczenie pozwoli Ci spokojnie powierzyć nam swoje finanse, wiedząc, że są one w rękach doświadczonego specjalisty

Usługi

Ostatnie Posty

Nasze usługi

Zapoznaj się z naszym cennikiem

Kategorie

Tagi

Biuro rachunkowe Poznań mdoFinanse to miejsce, gdzie znajdziesz wsparcie w obszarze rachunkowości i finansów.Moje wieloletnie doświadczenie pozwoli Ci spokojnie powierzyć nam swoje finanse, wiedząc, że są one w rękach doświadczonego specjalisty

Adres biura

61-638 Poznań os. Pod Lipami 104/21